سوال های متداول در دکوراسیون داخلی

مقدمه :

ما معمولاً بيش از  %90 از زندگي روزانه خود را در فضاهاي بسته به عبارتي در فضاهاي داخلي سپري ميكنيم. همين امر لزوم توجه به عناصر اين فضا و تأثير آنها بر كارايي و احساسات ما را دو چندان ميكند. حوزۀ حرفهای معماري داخلي بسيار فراتر از انتخاب وسايل و كنار هم گذاشتن آنهاست. امروزه مشاغل در اين بخش افراد همانند ساير متخصصين حوزه معماري و ساختمان بايد استاندارد ّ ها و مقررات ملي ساختمان،قوانين ايمني و سلامت را فرا گرفته و ّ به دقت بهكار بگيرند. لحاظ كردن تأسيسات الكتريكي، و مكانيكي در طراحي و اجرا و در نظر داشتن پايداري بنا از ضرورتهاي موفقيت در اين كار است

ایجاد انگیزش در رشته چگونه است؟

براي موفقيت در اين رشته لازم است با همكاران و سفارشدهندگان ارتباط سازندهاي داشته باشيد و براساس اصول اين رشته و متناسب با فرهنگ و سليقه افراد فعاليت كرد. تبديلكردن يك فضاي خالي داخلي به محيطي كارا، زيبا و ايمن احساس رضايتمندي و سودمندي را در طراحان و مجريان آن فراهم ميكند. طراحان و مجريان اين حوزه از طريق كارهاي آنها توسط افراد جامعه شناسايي ميشوند و فرصتهاي زيادي را از نظر كاري پيش رويشان قرار ميگيرد. رشد تكنولوژيهاي اجرا و ورود مصالح جديد با قابليتهاي فراوان باعث ارتقاي كيفيت طراحي و اجرا در فضاهاي داخلي شده است. به گفته بسياري از طراحان و مجريان يكي از هيجانانگيزترين احساسات افراد اين حرفه ديدن نتايج نخستين كارهاي خود است.
افراد اين حوزه توانايي حل مشكلات و ارائه راه حلهاي مناسبي را براي بخشهاي طراحي داخلي و اجرا دارند. كار معمار داخلي تأثيري عميق و اساسي در روش زندگي كارفرماهاي خود يا به عبارتي استفادهكنندگان دارد. كمك كردن به افراد براي ايجاد فضايي مناسب براي فعاليتهايشان حس نزديكي به افراد جامعه بافرهنگها و سليقههاي مختلف را خواهد داشت. افرادي كه با آموزش وارد اين حوزه ميشوند شناخت كاملي از مقررات ملي ساختمان، قوانين برنامهريزي، مصالح و پوشش هاي ساختماني، تكنيك هاي اجرا و هزينه ها پيدا خواهند كرد. آگاهي از شيوه هاي رايج و شناخت نمونه هاي ارزشمند گذشته و الهام از طبيعت باعث افزايش خلاقيت در طراحي فضاهاي داخلي مي شود.

تفاوت میان طراحی و دکوراسیون داخلی با معماری داخلی چیست؟

معماران داخلی عموماً به اصلاح ساختارهای موجود براساس درخواست عملکردهای جدید می پردازند. آنها توجه زیادی به زندگی قبلی بنا می کنند و این قضیه معمولاً به ایجاد بعضی ارتباطات بین تار و پود ساختمان و فضای داخلی اخیراً ایجاد شده منجر می شود.به زبان ساده تر معمار داخلی در پلان خانه نیز تغییراتی برای بهینه سازی انجام می دهد.

دکوراتورهای داخلی عموماً با فضاهایی که نیاز به دگرگونی فیزیکی ندارد از طریق استفاده از رنگ ،نور و تبدیل و تعویض بافت ها کار می کنند. همچنین مناسب کردن ظاهر فضا برای عملکردهای درنظر گرفته در دستور کار ایشان قرار دارد. این عمل معمولا از راه های مختلف که در اصل مخصوص آن فضا طراحی شده و با تغییرات خیلی کم و یا عملا بدون تغییر در ساختار بنا اتفاق می افتد.

 

تعریف دکوراسیون داخلی ، طراحی داخلی و معماری داخلی چیست ؟

دكوراسیون داخلي( تزیینات داخلي:) براي انتقال يك ويژگي خاص در يك فضا از هنر تزيين استفاده ميشود كه با معماري موجود آن به خوبي كار كند. اين رشته در قالب انتخاب و اجراي نقش سطوح (كف،ديوار و سقف،) تزيينات مبلمان، نورپردازي و مصالح فعاليت ميكند و به تغييرات ساختاري بناي موجود بسيار كم ميپردازد. فضاهايي كه اين شغل طراحي ميكند كاربردهاي متفاوتي دارد.

طراحي داخلي: حرفهای بين رشتهاي است كه فضاهاي داخلي را طراحي ميكند.طراحي هاي انجام شده از سوي اين گروه از طريق دستكاري در حجم فضايي، موقعيت قرارگيري عناصر و وسايل خاص مي پردازد. پروژههايي ًكه طراح داخلي در آن مشغول به فعاليت است معمولا در سازه بناي موجود تغييري ايجاد نمي كند و يا تغييرات بسيار اندك است و ساختار اصلي فضا حفظ ميشود. طراحي داخلي فروشگاه ها، نمايشگاه ها و فضاهاي مسكوني از متداول ترين پروژههاي اين رشته است.

معماري داخلي: اعمال تغييرات كلي در بناهاي موجود بهمنظور استفاده مجدد از ساختمان توسط شاغلين اين رشته انجام ميشود. اين رشته نقش پلي ارتباطي ميان حرفه هاي طراحي داخلي و معماري را دارد و به همين دليل حل كنندۀ مسائل پيچيده ساختاري است. پروژههايي نظير موزه ها، گالريها و به طور كلي بسياري از بناهاي عمومي و ساختمانهاي تجاري و طرح توسعه بناهاي مسكوني را شامل ميشود.

مسئولیت های معماران در ساخت و ساز

مسئولیت های معماران در ساخت و ساز

معماران در ساخت و ساز نقش مهمی را ایفا می کنند و مسئولیت ظاهری بصری ساختمان ها و سازه ها قبل از طراحی نهایی سازه را بر عهده دارند. معمار شخصی است که توسط کارفرما منصوب می‌شود و بر اساس مفهوم طراحی و الزامات مشخص شده توسط کارفرما، تأسیساتی را توسعه می‌دهد. معماران طرح هایی را توسعه می دهند که از نظر زیبایی شناسی خلاقانه تر هستند. معمار از چشم انداز و ایده های خلاقانه برای جلب رضایت مشتری استفاده می کند. اما طراحی تکامل یافته توسط معماران باید قوانین ساختمان و مقررات دولتی را برآورده کند.

نقش معماران در ساخت و ساز

یک معمار ذهن هنری و کاربردی برای طراحی سازه ها. هنگامی که یک مشتری یا یک حامی به یک معمار مراجعه می کند، او جلسه ای را برای اطلاع از نیازها و خواسته های کار یا پروژه ساخت و ساز تشکیل می دهد. عمارتی توسط معمار طراحی می شود که رضایت مشتری را جلب می کند. معمار خلاقیت و عناصر هنری بیشتری را به ساختمان می آورد. این ایجاد طرح تا زمانی که طرفین یعنی مشتری و طراح راضی باشند تکرار خواهد شد.

مسئولیت های معماران در ساخت و ساز

کار انجام شده توسط معمار باید به درستی سازماندهی شود. این امر مستلزم نگهداری سوابق قراردادهای مختلف، جزئیات پروژه، هزینه و جزئیات بودجه، محدودیت زمانی و گزارش پیشرفت روز به روز است. در بیشتر موارد معماران باید با مهندسان عمران یا سازه برای ارتباط و بحث در مورد مسائل فنی که در طراحی و اجرا با آن مواجه هستند کار کنند.

مسئولیت های کلیدی یک معمار در پروژه های ساختمانی در زیر ذکر شده است:

نقش معماران در بحث پروژه

جلسات و گفتگوها باید با اعضا و متخصصان مختلف سازمان قبل از تایید طرح پروژه برگزار شود. این به درک مشکلات فنی مختلف، نظرات و ایده های اقتصادی کمک می کند. این می تواند به حرکت تیم برای تکمیل پروژه کمک کند.

بحث پروژه انجام شده توسط معمار شامل کارهای زیر است:

     مرحله اولیه شامل درک نیازهای مشتری از طریق یک بحث مفصل است. اهداف و انتظارات او را با دقت یادداشت کنید.
     کمی سازی و تعیین صلاحیت پروژه شامل بحث در مورد بودجه مورد انتظار، ویژگی های سایت و سایر مقررات برنامه ریزی منطقه مورد نظر خواهد بود.
     بعدی توالی متفاوت عملیات، ضمانت ها و مسئولیت های ارائه شده توسط معمار است. این شامل موارد زیر خواهد بود:

1. درک محدودیت ها و پتانسیل سایت.

2. بحث در مورد اهداف مالی

3. پیشنهاد و مطالعه کلیه راه حل های ممکن در صورت بازسازی یا بهسازی یا ساخت و ساز جدید

4. آوردن و ارائه مطالعات امکان سنجی

5. انتخاب متفاوت سایت یا ساختمان بر اساس نیاز

6. ارائه گزینه های مختلف برای غلبه بر رویه های اداری مختلف

7. رویه‌های برنامه‌ریزی‌شده و آماده‌شده برای آسان‌تر کردن ارتباط در یک راستا نگهداری می‌شوند.

نقش معماران در تهیه نقشه ها

یک پروژه ساختمانی دارای نقشه های طراحی عظیمی است که باید قبل از اجرای کار در محل تهیه شود. هر گونه خطا قبل از اجرای آن باید از قبل بررسی شود. این ارسال زودهنگام نقشه ها به جلوگیری از تاخیر پروژه کمک می کند. نقشه ها مبنایی هستند که بر اساس آن برآورد دقیق، تهیه مواد و کار در سایت انجام می شود. در ابتدا طرح های کروکی تهیه می شود که موقعیت ساختمان را نشان می دهد. این یک ایده در مورد چیدمان فضاهای مختلف داخل و نزدیک و همچنین پیوندهای مختلف به سایت می دهد. انبوه سازی کلی و ظاهر پروژه در طراحی اسکیس منعکس شده است. طراحی اسکیس مبنایی است که بر اساس آن مشتری با اصول و توافقات خاصی موافقت می کند. پایان طراحی اسکچ به دنبال پیشنهاد قرارداد خواهد بود که به مرحله بعدی برآورد هزینه و مقیاس زمانی پروژه منتقل می شود. ساخت یک ساختمان یا یک سازه در حال حاضر توسط معمار و مهندس عمران به شرط داشتن تجربه و مهارت کافی انجام می شود. نقشه های مختلفی که یک معمار می تواند ارائه دهد شامل پلان طبقه، پلان سایت، ارتفاع و نماهای ایزومتریک، سایر نقشه های ساختاری دقیق، مدل های سه بعدی و نماهای سه بعدی است. عمدتاً این آثار یا جزئیات ارائه شده توسط معمار به کاری که به او ارائه می شود بستگی دارد. گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که ما یک طراح سازه برای طراحی پلان و ساختمان سازه داریم. ما باید ارتفاع خوبی برای طرح داده شده داشته باشیم. در اینجا، ما به معمار نزدیک می شویم تا به ارتفاع جلو و جزئیات محوطه سازی بپردازیم. از این رو این امر خواستار همکاری و گفتگو بین مهندس و معمار خواهد بود.
نقش معماران در برآورد هزینه پروژه ساخت و ساز

برآورد هزینه ها در مراحل مختلف پیشرفت پروژه به کنترل بودجه کمک می کند. این کار مشتری و تیم پروژه را قبل از اینکه با مشکل بودجه بزرگتری مواجه شود، هوشیار نگه می دارد. معماران نقش مهمی در تجسم از بالا به پایین کل ساختار ساختمان دارند که منجر به ظهور ایده‌ها و طرح‌های جدید می‌شود. این امر بدون کمک مهندسان و بدون درک کاربردی بودن ساخت و ساز، اجرای آنها را با مشکل مواجه می کند. از این رو، بزرگترین چالش یا مسئولیت معمار این است که هزینه مصالح و زمان ساخت را دست کم نگیرد. این نکته به برآورد هزینه موثر کمک می کند. میزان و جزئیات برآورد هزینه انجام شده توسط معمار به میزان کار در حال انجام بستگی دارد. اگر کارفرما پروژه را به طور کامل در اختیار او قرار دهد، جایی که مهندسان دیرتر یا زیر آن می آیند، برآورد کامل ساخت و ساز توسط معمار انجام می شود. حال اگر معمار فقط برای بهسازی نما و یا برای مدلسازی و اجرای محوطه سازی قرار گیرد، برای آن برآورد هزینه می آورد.

نقش معماران در قراردادهای ساخت و ساز

اگر کل پروژه مشخص باشد، می‌تواند بخش‌های مختلف پروژه را که می‌توان تقسیم کرد و در اختیار پیمانکاران قرار داد، درک کرد. پیمانکاران پروژه را بر عهده می گیرند و آن را با کارگران خود طبق دستور معماران/مهندسان اجرا می کنند. مناقصه مناقصه و اجازه قرارداد ساختمان را می توان با کمک معمار انجام داد. این به مشتری کمک می کند تا فرم خرید صحیح را انتخاب کند. به این ترتیب کل رویه قرارداد به خوبی هماهنگ می شود. فعالیت قرارداد باید شفاف و منصفانه باشد. معماران در پیشنهاد و انتخاب پیمانکاران برای فعالیت های مختلف ساختمانی نقش دارند. پس از دریافت مناقصه، معمار گزارش تحلیل مناقصه را انجام می دهد. این نتایج با انتظارات و بودجه مشتری مقایسه می شود. اینکه معمار به چه نوع کاری مشغول است بر اساس قرارداد قرارداد است. در اکثر پروژه ها، معمار با مهندسان سازه عمران برای جابجایی ساختمان همکاری می کند. ساخت و ساز عظیم البته نیاز به کسی با دانش فنی عظیم دارد که در مورد عوامل پایداری و قدرت بداند. قرارداد با معمار توسط کارفرما تصمیم خواهد گرفت که معمار باید روی چه تجارتی تمرکز کند. بر اساس تقاضا، معمار فعالیت ساخت و ساز را مطابق با قوانین و مقررات استاندارد هماهنگ می کند. معمار نقش بررسی فاکتورها را در پایان ماه دارد تا بررسی کند پرداخت درخواستی مطابق با کارهای انجام شده در سایت است.

نقش معماران در بازاریابی

معماران از طریق بازاریابی آثار خود برای عموم محبوبیت پیدا می کنند. آنها بر اساس خلاقیت توسعه یافته در قالب ساختمان، بر روی آثار و طرح های جدید پیشنهاد می دهند. این به پیشرفت شغلی آنها کمک می کند. طراحی به فرآیند ساخت و ساز همچنین شامل مسئولیت های زیر برای معمار است:

     شفاف سازی جزئیات طرح با تیم سازنده
     در صورت لزوم می توان طرح را دوباره طراحی کرد. این همچنین می تواند تغییراتی را در محدوده برای برآورده کردن قوانین یا مقررات ایجاد کند
     گواهی برای اطلاع از اینکه کار به روش صحیح انجام شده است

نقش معمار از فرآیند ساخت و ساز تا تعمیر، معمار را اصرار دارد که کتابچه راهنمای مالک را تحویل دهد که توصیه هایی برای نگهداری و تعمیرات آینده دارد. این در همه جا عملی نیست، اما برخی از معماران چنین تسهیلاتی را ارائه می دهند. در صورت بروز هرگونه مشکلی باید در آینده با معمار تماس گرفته شود و معمار باید در صورت نیاز در دسترس باشد. مسئولیت های مهندس معماری تا حدودی شبیه به یک مهندس سازه است. تفاوت این است که معماران تلاش بیشتری برای ظاهر ساختمان و زیبایی آن می کنند، در حالی که مهندس سازه بر نوع ساخت و دوام سازه تمرکز می کند. اما هر دو یک هدف مشترک دارند که ساختمانی با ساختار خوب به ارمغان بیاورند.